Zpět na všechny aktuality

Výstava fotografií z Neratova

Neratov. Příběh proměny pohraničního poutního místa, kraje a lidí.
Výstava fotografií v Kostele Pražského Jezulátka 22.10. – 19.11. 2017.

Neratov (pův. Bärnwald) leží v Orlických horách v oblasti bývalých Sudet. Již od 2. poloviny 17. století byl významným poutním místem. Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v roce 1945 po zásahu střelou vojáka Rudé Armády vyhořel. Za komunismu bylo rozhodnuto o jeho demolici a jen zázrakem nebyl zbourán. Od roku 1992 je kulturní památkou a usilovně se pracuje na jeho obnově. O obnovu místa se významně zasazuje zdejší farář Mons. Josef Suchár. V září 2017 oslavilo 25. výročí svého založení Sdružení Neratov. Jeho cílem je nejen obnovit poničené poutní místo smíření v Neratově, ale také navrátit život vysídlené pohraniční vsi. Sdružení pomáhá dospělým lidem s postižením, provozuje chráněná bydlení a pracoviště. Také založilo speciální školu pro děti s postižením.

Výstava nabízí průřez fotografiemi z doby zkázy i obnovy Neratova. Doprovodné texty popisující příběh obnovy poutního místa a oživení vysídlené vesnice připravili pracovníci Sdružení Neratov. Zhlédnout ji můžete do 19.11. v otvírací době kostela.

Výstava probíhá v rámci cyklu Člověk v dialogu 2017: Hledání spirituality v tekuté době. Za podporu projektu děkujeme Ministerstvu kultury ČR a MČ Praha 1.