Svatý Michael na Petříně

14. 9. 2021 od 19 hodin v kostele

Příběh málo známého kostela, stojícího na úpatí petřínských svahů, který na podzim roku 2020 zásadně poškodil požár. Kostel má již více než deset let v užívání rumunská pravoslavná farnost v Praze. S knězem farnosti, Andreiem Danciu a jednou z členek farnosti, Camelií Isaic, se v panelové diskuzi potká Pavel Pola, OCD, rektor kostela Pražského Jezulátka. Plakátek ke stažení zde.

 

 

 

Koncert na konci léta

The Breakrolls /live break fusion/ a Anna Beata Háblová /slam poetry/

1. 9. 2021 od 19 hodin na dvorku kláštera

Spojení hudby a poezie v překrásném prostoru klášterní zahrady. Noty a verše. Uklidňující i zneklidňující. Vyvolávající otázky. Jako svět kolem nás… Anna Beata Háblová je také autorkou haiku, které zatím visí v kostele Pražského Jezulátka. Na koncert je sundáme a můžete si nějakou odnést za drobný příspěvek sebou domu. Plakátek ke stažení zde.

The Breakrolls –  je živý hudební projekt kombinující elektronické smyčky a zvuk živých nástrojů. Šestice muzikantů se volně inspiruje žánry jako jsou drum´n´bass, liquid funk, break beat, chill a alternativní pop což dohromady vytváří originální hudební styl. Hudba je někdy mnohovrstvá, snová až ambientní, někdy naopak obnažená a zjednodušená na základní beat. Živá elektronika, která tepe, pulsuje a dýchá. Kapela funguje v obsazení: Antonín Procházka – bicí, samply, Anička Kočicová – zpěv, Lenka Mánková – zpěv, Štěpán Kříž – el. kytara, Petr Neumann – baskytara, Daniel Mareček – syntezátor, samply, Martin Kříž – ak. kytara, zpěv

Anna Beata Háblová – je architektka, teoretička, básnířka. Za architektonické návrhy i teoretické práce získala ceny Young Architect Award 2010, Young Planning Professionals Award 2012 a Juniorstav 2012. Publikovala básnické sbírky Kry (Mox Nox, 2013), Rýhy (Arbor Vitae, 2015), Nevypínejte (Dauphin, 2018), O mé závislosti nikomu neříkej (Dauphin, 2020) a básně v literárních časopisech Host, Tvar a Weles. V kulturním centru Dominikánská 8 příležitostně moderuje večery s tématy poezie, umění a architektury. V roce 2017 jí vyšla komixovo-vědecká kniha Města zdí o historii, interpretaci a východiscích obchodních center ve vztahu ke městu. Od roku 2018 přispívá do Ranních úvah na rozhlasové stanici ČRo Vltava. Její poslední knihou na pomezí žánrů jsou Nemísta měst (Host, 2019) o opomíjených, pomíjivých a míjených místech. Její básně byly přeloženy do několika evropských jazyků.

 Nový ročník projektu „Člověk v dialogu“ začíná.

Téma letošního ročníku Člověk v dialogu je inspirováno encyklikou (dopisem) papeže Františka „Fratelli tutti“ (Všichni jsme si bratry). Dílčí témata jednotlivých programů budou vycházet z tohoto textu, který svým záběrem překračuje hranice křesťanství a může být inspirativní i pro širokou veřejnost. Téma „Cesty obnoveného bratrství“ reaguje také na současnou situaci celosvětové pandemie a bude hledat podněty k tomu, jak se naše společnost může díky této zkušenosti posunout a obohatit.

V rámci projektu chceme reflektovat jednotlivé kapitoly encykliky a přinášet vám je:

Temné mraky nad uzavřených světem – Cizinec na cestě – Ohlašovat a vytvářet nový svět – Otevřít srdce celému světu – Lepší způsob politiky – Dialog a přátelství – Cesty obnoveného setkání – Náboženství ve službě bratrství v našem světě

Formy a četnost programů závisí na vývoji opatření v souvislosti s pandemií viru Covid 19. Sledujte prosím náš web a FB stránku.

 

 

 

 

 

 

 

Skutečnost, že svět, ve kterém žijeme, se mění závratným tempem, si uvědomujeme možná víc než dříve. Nejsou to jen změny pozvolné, ale také změny náhlé, které kladou velké nároky na naši adaptaci. Někdy nás změna může těšit, osvěžit, nasměrovat jinam, jindy v nás vyvolá obavy, zbourá naše jistoty. Mění se význam: věci a skutky rázem rovnáme do jiného pořadí důležitosti. Co je důležité? Jak se ke změně odpovědně postavit? Jak najít rovnováhu a pevný bod? 

Spolu s našimi hosty chceme i letos otevírat témata, které doba přináší. Pojďte společně vést dialog…

 


Projekt Člověk v dialogu probíhá za finanční podpory
Ministerstva kultury ČR a Městské části Praha 1.


Audioarchiv:

(záznam si můžete stáhnout po kliknutí pravým tlačítkem – „Uložit odkaz…“)

 Připravujeme

                            Tomáš Petráček            19. 10.                       


Proběhlo

2021: Cesty obnoveného bratrství

1. září 2021
Koncert na konci léta
The Breakrolls/ Anna Beata Háblová

Anotace  | Foto

22. června 2021
Sněhurka a sedm trpaslíků/Jonáš
Divadlo Víti Marčíka

Foto| Video

28. 5. 2021
Noc kostelů: Nové vykročení

Foto

od 6. 4.  do 1. 9. 2021
Anna Beáta Háblová: Haiku proti beznaději

výstava minimalistické poezie české básnířky v interiéru kostela

Video

8. 3. – 10.4.2021
Instalace křížové cesty Mikuláše Medka v prostoru kostela

 

 

Anotace | Foto |Video

2020: Uprostřed změny

13. 11. – 14. 12. 2020
„Setkání“ výstava velkoformátové fotografie

Foto

29. září 2020
Jiří Růžička
Sny a bdělost


Anotace | Audio | Foto

1. září 2020
představení věnované teoložce a skladatelce 12. století
Hildegarda z Bingen – Láska je nikdy nehasnoucí oheň


Anotace Foto

25. února 2020
Iva Holmerová
Starat se o stárnutí

Anotace | Audio | Foto

14. ledna 2020
Stanislav Komárek
Člověk – chumel biomolekul nebo obraz Boží?

Anotace | Audio | Foto

Videoarchiv 2015-9 | YouTube kanál