Tisková zpráva. Kostel Pražského Jezulátka, 16. 3. 2017.

Moravské pašije – loutkář a komediant u Pražského Jezulátka

5. dubna se v kostele Pražského Jezulátka na Malé Straně odehrají Moravské pašije ve zpracování rodinného Divadla Víti Marčíka. Příběh o utrpení Ježíše Krista je v představení zpracován osobitým stylem vypravěče a loutkáře a odehraje se přímo v kostele.

Pašije vyprávějící příběh utrpení a smrti Ježíše Krista jsou tradičně spojené s Velikonocemi a čtyřicetidenní postní dobou, která jim předchází. Ztvárňovali je lidoví herci a zpěváci, inspirovali se jimi ale i přední umělci svých dob. Známé hudební zpracování pašijí vytvořili J. S. Bach nebo Bohuslav Martinů. V roce 1978 vytvořila Pašijové hry také skupina The Plastic People of the Universe.

Víťa Marčík přichází s pašijemi, které ztvárnil svým osobitým způsobem – lidovou formou, jako vypravěč a loutkář. Vážné téma hraje komediant, který u všeho byl, vše viděl a díky jeho vyprávění bude i divák vtažen do tohoto příběhu. Moravské pašije měly premiéru v roce 2009 v jihočeských Drahotěšicích, kde rodina Marčíkových žije a tvoří.

Představení probíhá v rámci cyklu Člověk v dialogu. Ten každý měsíc nabízí v kostele Pražského Jezulátka široké veřejnosti program spojený s životem člověka a jeho vztahy v současné společnosti.

Scénu Moravských pašijí tvoří stará rozbitá Boží muka. Divadelní představení se stejně jako všechny další večery Člověka v dialogu odehraje přímo v kostele. „Kostel Pražského Jezulátka vypráví o tom, jak se Bůh přiblížil člověku. Chceme, aby toto posvátné místo bylo také místem setkání a dialogu mezi námi lidmi, “ říká Petr Glogar, převor kláštera bosých karmelitánů při kostele Pražského Jezulátka.

Člověk v dialogu má za sebou více než dvouletou historii, tématem roku 2017 je Hledání spirituality v tekuté době. Kromě Moravských pašijí mohou letos lidé navštívit například přednášky ekonoma Tomáše Sedláčka a současného předsedy akademie věd Jiřího Drahoše, výstavu fotografií Jindřicha Štreita nebo autorské čtení spisovatele Jiřího Hájíčka.

Moravské pašije v podání Divadla Víti Marčíka můžete shlédnout v kostele Pražského Jezulátka ve středu 5. 4. od 19 hodin. 

Kontakt pro média:
Klášter Pražského Jezulátka
Karmelitská 9, 118 00 Praha 1
Hana Říhová, tel. 605 729 739
mail@pragjesu.cz

www.pragjesu.cz/pasije
www.facebook.com/clovekvdialogu

Pasije_Marcik_Jezu_barevny